Skarby Dolnego Śląska: Świdnica i jej zabytki

Jest wspaniałym miastem, na terenie którego czekają na nas wyjątkowe zabytki. Świdnica to atrakcyjny kierunek wycieczki dla miłośników historii i sztuki. Tu każdy z nas może przeżyć wyjątkową podróż w czasie, a jednocześnie w ciekawy sposób poznać dzieje Śląska. Na jakie atrakcje warto w tym mieście zwrócić szczególną uwagę?

Świdnica i jej miejsce na mapie Polski

Wielkim walorem Świdnicy jest jej położone. Piękna sceneria Przedgórza Sudeckiego sprawia, że w tym wiekowym mieście panuje wyjątkowa atmosfera. Tu, w dolinie rzeki Bystrzycy, czekają na nas wyjątkowe skarby – cenne zabytki i dzieła sztuki, które przypominają nam o historycznym dziedzictwie tej części Dolnego Śląska.

Z kart historii – Świdnica i jej dzieje

Ten ośrodek miejski może się pochwalić długą historią. Najstarsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego miasta są powiązane z plemionami kultury łużyckiej. W VIII/VII wieku p. n.e. istniała tu wioska rybacka, której rozwój związany był m. in. z dogodną przeprawą przez rzekę Bystrzycę. W X wieku tereny Świdnicy stały się częścią państwa Polan, z kolei w wieku XII tutejsza osada stała się piastowską kasztelanią o sporym znaczeniu. Choć nie znana jest dokładna data nadania miastu praw miejskich, wiemy, że Świdnica już w drugiej połowie XIII wieku mogła się pochwalić i miejską zabudową, i miejską pieczęcią. Nadanie praw miejskich Świdnicy jest zasługą książąt wrocławskich, z którymi to miasto było związane już w XII stuleciu. W latach 1291–1392 Świdnica pełniła funkcję stolicy samodzielnego księstwa świdnicko-jaworskiego. Było to jedno z najważniejszych księstw piastowskich na terenie Śląska, co najlepiej oddaje charakter ówczesnej Świdnicy. O szybkim rozwoju tego ośrodka miejskiego decydowało wiele czynników, przy czym wyjątkowo ważną rolę w lokalnej gospodarce odgrywały handel i rzemiosło. Dzięki korzystnym czynnikom, w XIV wieku Świdnica była jednym z najważniejszych miast śląskich (większe znaczenie miały tylko Legnica i Wrocław). Sławę Świdnicy przyniosło warzone tu piwo – znane i cenione w wielu miastach ówczesnej Europy. Raczono się nim w „Piwnicach Świdnickich”, tworzonych m. in. w Pradze oraz we Wrocławiu.
Koniec XIV wieku to początek wielkich zmian w Świdnicy. Po śmierci miejscowych Piastów, miasto to staje się częścią Czech, a następnie wchodzi w skład Monarchii Habsburgów. Zawirowania polityczne nie oszczędzają miasta, a zniszczenia związane z wojną trzydziestoletnią mają negatywny wpływ na jego rozwój. W połowie XVIII wieku Świdnica została włączona w granice Prus, a do Polski powróciła dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Dziś o wspaniałej przeszłości tego miasta przypominają nam wspaniałe zabytki – perełki dawnej architektury, obok których nie można przejść obojętnie. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tym mieście?

Świdnica i jej atrakcje

Zabytków, którym warto poświecić swój czas w trakcie zwiedzania miasta, jest sporo. W mieście tym ujrzeć można wiele wspaniałych kamienic mieszczańskich, które zachwycają pięknymi, kolorowymi elewacjami. Te najpiękniejsze można ujrzeć w rejonie rynku, jednak i przy bocznych uliczkach znaleźć można wiele cennych perełek architektury. Cmentarz żydowski oraz cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy to ciekawe, choć niezbyt dobrze znane zabytki, które przypominają o wyjątkowym charakterze tego miasta. Najważniejsze atrakcje skupiły się w rejonie rynku. To właśnie tu można ujrzeć ciekawą kolekcję barokowych rzeźb oraz ratusz, którego dzieje sięgają XIV stulecia. Katedra św. Stanisława i św. Wacława to kolejna budowla, którą warto zwiedzić podczas wycieczki po Świdnicy. Jest ona ciekawym przykładem stylu gotyckiego, a jej potężna wieża już z oddali przyciąga uwagę. Piękne wnętrze kryje z kolei wiele cennych dzieł sztuki sakralnej, dzięki czemu wizyta w tym kościele staje się nie lada gratką dla każdego turysty. Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście jest Kościół Pokoju – ewangelicka świątynia, którą wzniesiono w połowie XVII wieku. To wyjątkowy zabytek, a wpis na listę UNESCO najlepiej świadczy o jego wartości.

Świdnica to wspaniałe miasto, które swoimi zabytkami może oczarować każdego z nas. Tu nuda nikomu nie grozi, a cenne zabytki czekają na nas niemal na każdym kroku.

One thought on “Skarby Dolnego Śląska: Świdnica i jej zabytki

  1. Świdnica to bardzo ciekawe miejsce. Moim zdaniem warte odwiedzin!

Comments are closed.