Atrakcje województwa dolnośląskiego

Polska jest piękna i choć wielu z nas może sądzić, że najlepszym kierunkiem wakacyjnego odpoczynku są kurorty zagraniczne, warto poświęcić chwilę, aby poznać prawdziwe perły naszego kraju. Czasem są one symbolem danego województwa, a czasem ich tajemniczość sprawia, że niewiele o nich wiadomo. Jakie atrakcje województwa dolnośląskiego są warte uwagi? O tym już teraz!

Błędne Skały

To jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w województwie śląskim. Piaskowce, w których czas wyrzeźbił system korytarzy, sprawiają, że każdy z nich jest do siebie łudząco podobne. Błędne Skały zachwyciły ekipę filmową Opowieści z Narnii: Książę Kaspian do tego stopnia, że nakręcono w nich kilka scen. To skalne miasto znajduje się 13 km na północny zachód od Kudowy-Zdroju i oferuje również wyjątkowo urokliwe miejsca pod względem przyrodniczym.

Góry Sokole

Znajdują się 16 km na południowy wschód od Jeleniej Góry i choć nie są wielkie pod względem zajmowanego obszaru, zapewniają wyjątkowo malowniczy krajobraz przez cały rok. Granitowe skałki są idealnym miejscem treningu przed wyprawami w wyższe partie gór. Trenowali tu Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Aleksander Lwow i Wanda Rutkiewicz. Liczne szkoły wspinaczkowe położone w okolicach Gór Sokolich są wspaniałą atrakcją dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym rodzajem sportu. A dla osób uwielbiających wpatrywanie się panoramę górskich regionów, przygotowane zostały specjalne platformy widokowe.

Jaskinia Niedźwiedzia

Widok nie z tej ziemi — tak opisać można położoną 26 km na południowy wschód od Kłodzka Jaskinię Niedźwiedzią. Grota charakteryzuje się naciekami, które sprawiają, że jest jedną z najpiękniejszych w naszym kraju. Zobaczymy w niej stalaktyty, makarony, draperie i zasłony, żebra i nacieki kaskadowe, stalagmity, stalagnaty i inne — czyli wszystkie możliwe formy naciekowe. Jej nazwa pochodzi od znalezionych w niej szczątków kilku niedźwiedzi jaskiniowych, poza nimi odkryto również szczątki wilków, bobrów, lisów oraz lwów jaskiniowych. Do wnętrza tej malowniczej jaskini prowadzi sztuczny otwór zabudowany pawilonem z ekspozycją paleontologiczną i geologiczną.

Karkonoski Park Narodowy

Podróżując w poszukiwaniu przyrodniczych pereł województw śląskiego, nie można zapomnieć o Karkonoskim Parku Narodowym. Znajduje się w południowo zachodniej części Polski przy granicy z Czechami i obejmuje najwyższe pasmo Sudetów. Najwyższy szczyt, Śnieżka sięgająca 1602 m n. p. m. jest wspaniałym punktem widokowym. Na terenie parku można się zetknąć ze spektakularnymi, wyrastającymi na kilkaset metrów, skalnymi graniami, takimi jak polodowcowe Śnieżne Kotły. Tereny te charakteryzuje piętrowy układ roślinności — gratka dla wielbicieli przyrody i jej piękna. Dzięki licznym szlakom turystycznym możemy natknąć się na wiele gatunków zwierząt, takich jak sóweczki, płochacze skalne, 16 gatunków nietoperzy oraz muflony.

Atrakcje województwa dolnośląskiego — perły architektury

Kiedy już zejdziemy z dzikich szlaków, warto skierować swoją uwagę na piękno zbudowane przez człowieka. Znajdują się tu Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze, które są największymi drewnianymi budowlami w Europie pełniącymi funkcje religijne. Ich wartość nie pozostała niezauważona i w 2001 roku wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nietypowym obiektem jest Kościółek Wang — jeden z kilkudziesięciu norweskich kościołów klepkowych — stavkirke. Znajduje się 15 km na południe od Jeleniej Góry i został złożony bez użycia gwoździ, tuż obok zdobi go granitowa dzwonnica.

Obiektem wartym zwiedzenia jest również Opactwo Cystersów: kościół z dwiema, 71-metrowymi wieżami, zdobiona 3-metrowymi figurami i przylegającym do prezbiterium XVIII-wiecznym mauzoleum Piastów świdnickich. Inne atrakcje to Sanktuarium w Wambierzycach, Kłodzko, Legnica, Środa Śląska i inne miasta, w których znajdziemy dziesiątki zabytków.

Zwiedzając atrakcje województwa dolnośląskiego, skontaktuj się z lokalnymi przewodnikami, którzy opowiedzą zarówno historie znane z książek historycznych, jak i miejscowe legendy przekazywane z pokolenia na pokolenia. Zarezerwuj swój urlop na zwiedzanie pereł województwa dolnośląskiego!

One thought on “Atrakcje województwa dolnośląskiego

  1. Błędne Skały są kozackie, polecam sprawdzic :d Pozdrawiam

Comments are closed.