Udana operacja małej dziewczynki – innowacyjna technika legnickiego szpitala

Pięciodniowe niemowlę z wrodzoną niedrożnością dwunastnicy, ważące 2 kilogramy, zostało poddane 1,5-godzinnemu zabiegowi operacyjnemu metodą laparoskopii w legnickim centrum medycznym. Zespołem medycznym kierował prof. dr hab. n. med. Dariusz Patkowski, który jest kierownikiem Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, a w jego skład weszła dr n. med. Joanna Maksymiak, specjalistka z Oddziału Chirurgii Dziecięcej.

26 stycznia doszło do zabiegu na Sali operacyjnej. Dziewczynka została umieszczona w inkubatorze hybrydowym, który został zakupiony ze środków WOŚP i posiadał lekkie ramię, promienniki oraz podgrzewany blat. Znieczulenie ogólne wykonał dr Cezaury Karauda, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii z naszego szpitala. Operacja trwała 1,5 godziny i udało się wykonać zespolenie szyjne.

Po operacji niemowlę zostało objęte opieką na Oddziale Neonatologii z Pododdziałem Intensywnej Terapii Wcześniaków, Noworodków i Dzieci. W niedzielę 29 stycznia maluszek został zaintubowany po operacji i obecnie ma zapewnioną nieinwazyjną wentylację.