Legnica – co warto zwiedzić?

Legnica to urokliwe, zabytkowe miasto leżące w województwie dolnośląskim. Znajduje się niedaleko Jawora i Lwówka Śląskiego, ok. 60 km na zachód od miasta Wrocław.

Historia Legnicy

Pierwsze ślady osadnictwa Słowian na tym terenie pochodzą już z VIII wieku. Historia tego miasta jest więc bardzo długa. Genezy pochodzenia nazwy miasta należy szukać w dokumencie Bolesława Kędzierzawego, księcia Polski. Wzmianka o Legnicy pierwszy raz pojawiła się wówczas w 1149 roku.

Legnica przez jakiś czas była bardzo ważnym punktem na mapie Europy, w związku z bitwą z Mogołami, która przez niektórych wskazywana jest jako ratunek kultury zachodniej przed ekspansją Islamu.

Atrakcje w Legnicy

Co jednak warto zobaczyć w Legnicy? Jest to piękne miasto, pełne terenów zielonych. Na każdy kroku możemy spotkać parki i zieleńce, które nadają miastu urokliwego charakteru i podkreślają urodę Starówki. Jednym z miejsc, które trzeba zobaczyć, jest oczywiście Park Miejski oraz znajdująca się nieopodal w centrum miasta Palmiarnia. Wielbicieli zielonych terenów z pewnością zainteresuje Park Gdański.

W okolicy Legnicy bardzo ciekawym miejscem do wypoczynku jest Zalew Słup. To retencyjny zbiornik położony na Przedgórzu Sudeckim, który legitymuje się powierzchnią 5 km kwadratowych.

Będąc w okolicy Legnicy, warto zajrzeć również do Pałacu w Warmątowicach Sienkiewiczowskich. Jest to jeden z najstarszych zamków w Polsce, charakteryzujący się dwoma wieżami. Podobno widoczny jest z każdego punktu w mieście.

Będąc w okolicach centrum Legnicy, nie sposób nie odwiedzić Lapidarium. Jest to największa ekspozycja elementów architektonicznych budowli z XIV – XIX wieku. Należy do Muzeum Miedzi w Legnicy.

Z Lapidarium obowiązkowym punktem jest oczywiście piękny rynek w Legnicy. Mimo że został on mocno zniszczony podczas wojny, to wiele obiektów zachowało się w nieskazitelnym stanie, np. Stary Ratusz, czy budynek Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.