Na nasze wyniki kolarskie składają się między innymi szybkość, wytrzymałość oraz siła fizyczna. Bardzo ważne jest także to, ile energii wkładamy w osiągnięcie danych rezultatów. Jak w pełni wykorzystać swój potencjał na rowerze i nie marnować niepotrzebnie sił podczas jazdy?
Mniejsze zmęczenie na rowerze – lepsze wyniki
Jazda na rowerze wcale nie musi być wielkim wysiłkiem fizycznym. Jeżeli tak się dzieje podczas każdej wycieczki na jednośladzie, to istnieje kilka teorii, co może iść nie tak. Najczęściej jest to po prostu zbyt słaba kondycja. Jednak nie tylko ona, może być przyczyną odczuwania ogromnego zmęczenia. W skrajnych przypadkach warto przeprowadzić odpowiednie badania lekarskie, gdyż problemy ze zdrowiem mogą znacznie ograniczać nasze możliwości podczas jazdy na rowerze.
Istnieje jeszcze kilka innych czynników, wpływających na słabszą wydolność podczas treningu. To bardzo podstawowe, lecz bardzo ważne kwestie, z którymi możesz poradzić sobie niemal od razu. Zwróć uwagę na prawidłową wysokość siodełka, funkcjonowanie hamulców, przerzutek i sprawność łańcucha. Nierzadko zdarza się, że opony nie są optymalnie napompowane, co bezpośrednio przyczynia się do cięższej jazdy i konieczności włożenia większego wysiłku w jazdę.
Jak prawidłowo jeździć na rowerze?
Jak powszechnie wiadomo sport, to zdrowie. Aby jednak tak było, w przypadku na rowerze należy przestrzegać kilku zasad.
Po pierwsze należy pamiętać, że najzdrowszą pozycję dla stawów i kręgosłupa oferują rowery miejskie i turystyczne. Tułów jest lekko pochylony, nadgarstki utrzymane w linii przedramion a plecy wyprostowane.
Ustawiając siodełko, warto zwrócić uwagę na kolana. Nie powinny one zginać się pod kątem większym niż 90 stopni. Kiedy stopa z pedałem znajdą się w najniższym punkcie, noga mus być lekko zgięta w stanie kolanowym. Nie dochodzi wówczas do całkowitego wyprostu kolana, co powoduje naturalną amortyzację. Prawidłowo ustawione siodełko zapobiega groźnym kontuzją i pomaga w prawidłowej jeździe.