Dolny Śląsk to nie tylko masa atrakcji turystycznych, ale też miejsce sportowych emocji. W okolicach znajduje się kilka znanych w Polsce klubów sportowych, które dostarczają kibicom mnóstwo emocji.
Każdy kibic piłkarski w tej części kraju doskonale wie, czym są Derby Dolnego Śląska. Starcie pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Zagłębiem Lubin od lat dostarcza wielu emocji kibicom z całego kraju, a w szczególności lokalnym fanom. Który klub z Dolnego Śląska jest najbardziej utytułowany? Gdzie znajduje się największy stadion w regionie? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.
Śląsk Wrocław
Za historyczną datę powstania Śląska Wrocław przyjmuje się rok 1947, kiedy to doszło do połączenia klubu sportowego Pionier z klubem sportowym Podchorążak. W swojej wieloletniej historii WKS Śląsk Wrocław odnosił wiele sukcesów na arenie krajowej. Największe z nich to mistrzostwa kraju w latach 1977 oraz 2012. W klubowej gablocie znaleźć można również trofea za zwycięstwa w Pucharze Polski w latach 1976 oraz 1987, Superpucharze Polski w latach 1987 i 2012 oraz nieistniejącym już Pucharze Ekstraklasy w roku 2009. Śląsk Wrocław był ponadto wicemistrzem kraju w 1978, 1982 oraz 2011 roku oraz brązowym medalistą w 1975 oraz 2013 roku.
Na co dzień zespół Śląska występuje na nowoczesnym, wybudowanym z okazji Euro 2012 Stadionie Wrocław mogącym pomieścić nieco ponad 43 tysiące kibiców. Średnia frekwencja na meczach ligowych jest jednak zdecydowanie niższa. Zespół z Wrocławia wielokrotnie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. W latach 70. w Pucharze UEFA (obecnej Lidze Europy) oraz nieistniejącym od lat Pucharze Zdobywców Pucharów rywalizował m.in. z Liverpoolem, SSC Napoli czy Borussią Moenchengladbach, jednak każdy z tych dwumeczów kończył się awansem rywali. W najnowszej historii startów w Europie, największym sukcesem pozostaje wyeliminowanie belgijskiego Club Brugge w 2013 roku w ramach III rundy eliminacji Ligi Europy. W tym roku po pięcioletniej przerwie Śląsk ponownie wywalczył prawo startu w rozgrywkach międzynarodowych.
Zagłębie Lubin
Kolejnym utytułowanym klubem z Dolnego Śląska jest Zagłębie Lubin. Klub ten powstał w 1945 roku, zaraz po zakończeniu II wojny światowej i początkowo na fundamencie koła sportowego OMTUR nazywał się Zawisza Lubin. Z czasem nazwę klubu zmieniano też na Gwardia oraz Górnik, aż w końcu w 1966 roku klubowi nadano nazwę Zagłębie Lubin. Popularni ”Miedziowi” w swojej długoletniej historii podobnie jak Śląsk dwukrotnie sięgali po tytuł mistrzowski. Pierwszy miejsce miał w roku 1991, natomiast drugi w 2007. Tuż przed historycznym tytułem, Zagłębie Lubin w roku 1990 sięgnęło również po wicemistrzostwo kraju, a w latach 2006 oraz 2016 zdobyło brązowe medale. W 2007 roku Miedziowi sięgnęli ponadto po Superpuchar kraju.
Stadionem, na którym Zagłębie rozgrywa swoje mecze jest nowoczesny obiekt miejski w Lubinie, mogący pomieścić około 16 tysięcy kibiców, a którego otwarcie miało miejsce w 2009 roku. Lubinianie wielokrotnie występowali w europejskich pucharach, rywalizując m.in. z AC Milan w Pucharze UEFA w 1995 roku (1-8 w dwumeczu w pierwszej rundzie). Po raz ostatni na arenie międzynarodowej mierzyli się w 2016 roku, kiedy zdołali wyeliminować bułgarską Slavię Sofia oraz znany w Europie Partizan Belgrad. Przygoda zespołu prowadzonego wówczas przez Piotra Stokowca zakończyła się jednak na III rundzie, kiedy za mocne okazało się duńskie SonderjyskE.
Miedź Legnica i Chrobry Głogów
Miedź Legnica powstała w 1971 roku, a jej największym jak dotąd sukcesem było zdobycie Pucharu Polski w 1992 roku. Pozwoliło to klubowi wziąć udział w eliminacjach Pucharu Zdobywców Pucharów, w którym musiał on uznać wyższość francuskiego AS Monaco. Na co dzień Miedź występuje na kameralnym stadionie miejskim o pojemności nieco ponad sześciu tysięcy miejsc. W 2018 roku klub wywalczył historyczny awans do Ekstraklasy, jednak przygoda w najwyższej klasie rozgrywkowej zakończyła się po pierwszym sezonie. Obecnie klub rywalizuje w Fortuna 1 Lidze, czyli drugim poziomie rozgrywkowym.
Chrobry Głogów może pochwalić się nieco dłuższą tradycją, bowiem powstał w roku 1946. Od kilku lat występuje w Fortuna 1 Lidze, jednak nigdy nie zdołał awansować na najwyższy szczebel rozgrywek w kraju. Największym sukcesem pozostaje zatem 6. miejsce w 1. Lidze z 2016 roku oraz półfinał rozgrywek Pucharu Polski w sezonie 1979/1980. Zespół występuje na małym, lekkoatletycznym stadionie mogącym obecnie pomieścić niespełna trzy tysiące kibiców.