Sport

Największe kluby piłkarskie na Dolnym Śląsku

fot. pixabay.com

Dolny Śląsk to nie tylko masa atrakcji turystycznych, ale też miejsce sportowych emocji. W okolicach znajduje się kilka znanych w Polsce klubów sportowych, które dostarczają kibicom mnóstwo emocji.

Każdy kibic piłkarski w tej części kraju doskonale wie, czym są Derby Dolnego Śląska. Starcie pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Zagłębiem Lubin od lat dostarcza wielu emocji kibicom z całego kraju, a w szczególności lokalnym fanom. Który klub z Dolnego Śląska jest najbardziej utytułowany? Gdzie znajduje się największy stadion w regionie? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Śląsk Wrocław

Za historyczną datę powstania Śląska Wrocław przyjmuje się rok 1947, kiedy to doszło do połączenia klubu sportowego Pionier z klubem sportowym Podchorążak. W swojej wieloletniej historii WKS Śląsk Wrocław odnosił wiele sukcesów na arenie krajowej. Największe z nich to mistrzostwa kraju w latach 1977 oraz 2012. W klubowej gablocie znaleźć można również trofea za zwycięstwa w Pucharze Polski w latach 1976 oraz 1987, Superpucharze Polski w latach 1987 i 2012 oraz nieistniejącym już Pucharze Ekstraklasy w roku 2009. Śląsk Wrocław był ponadto wicemistrzem kraju w 1978, 1982 oraz 2011 roku oraz brązowym medalistą w 1975 oraz 2013 roku.

Na co dzień zespół Śląska występuje na nowoczesnym, wybudowanym z okazji Euro 2012 Stadionie Wrocław mogącym pomieścić nieco ponad 43 tysiące kibiców. Średnia frekwencja na meczach ligowych jest jednak zdecydowanie niższa. Zespół z Wrocławia wielokrotnie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. W latach 70. w Pucharze UEFA (obecnej Lidze Europy) oraz nieistniejącym od lat Pucharze Zdobywców Pucharów rywalizował m.in. z Liverpoolem, SSC Napoli czy Borussią Moenchengladbach, jednak każdy z tych dwumeczów kończył się awansem rywali. W najnowszej historii startów w Europie, największym sukcesem pozostaje wyeliminowanie belgijskiego Club Brugge w 2013 roku w ramach III rundy eliminacji Ligi Europy. W tym roku po pięcioletniej przerwie Śląsk ponownie wywalczył prawo startu w rozgrywkach międzynarodowych.

Zagłębie Lubin

Kolejnym utytułowanym klubem z Dolnego Śląska jest Zagłębie Lubin. Klub ten powstał w 1945 roku, zaraz po zakończeniu II wojny światowej i początkowo na fundamencie koła sportowego OMTUR nazywał się Zawisza Lubin. Z czasem nazwę klubu zmieniano też na Gwardia oraz Górnik, aż w końcu w 1966 roku klubowi nadano nazwę Zagłębie Lubin. Popularni ”Miedziowi” w swojej długoletniej historii podobnie jak Śląsk dwukrotnie sięgali po tytuł mistrzowski. Pierwszy miejsce miał w roku 1991, natomiast drugi w 2007. Tuż przed historycznym tytułem, Zagłębie Lubin w roku 1990 sięgnęło również po wicemistrzostwo kraju, a w latach 2006 oraz 2016 zdobyło brązowe medale. W 2007 roku Miedziowi sięgnęli ponadto po Superpuchar kraju.

Stadionem, na którym Zagłębie rozgrywa swoje mecze jest nowoczesny obiekt miejski w Lubinie, mogący pomieścić około 16 tysięcy kibiców, a którego otwarcie miało miejsce w 2009 roku. Lubinianie wielokrotnie występowali w europejskich pucharach, rywalizując m.in. z AC Milan w Pucharze UEFA w 1995 roku (1-8 w dwumeczu w pierwszej rundzie). Po raz ostatni na arenie międzynarodowej mierzyli się w 2016 roku, kiedy zdołali wyeliminować bułgarską Slavię Sofia oraz znany w Europie Partizan Belgrad. Przygoda zespołu prowadzonego wówczas przez Piotra Stokowca zakończyła się jednak na III rundzie, kiedy za mocne okazało się duńskie SonderjyskE.

Miedź Legnica i Chrobry Głogów

Miedź Legnica powstała w 1971 roku, a jej największym jak dotąd sukcesem było zdobycie Pucharu Polski w 1992 roku. Pozwoliło to klubowi wziąć udział w eliminacjach Pucharu Zdobywców Pucharów, w którym musiał on uznać wyższość francuskiego AS Monaco. Na co dzień Miedź występuje na kameralnym stadionie miejskim o pojemności nieco ponad sześciu tysięcy miejsc. W 2018 roku klub wywalczył historyczny awans do Ekstraklasy, jednak przygoda w najwyższej klasie rozgrywkowej zakończyła się po pierwszym sezonie. Obecnie klub rywalizuje w Fortuna 1 Lidze, czyli drugim poziomie rozgrywkowym.

Chrobry Głogów może pochwalić się nieco dłuższą tradycją, bowiem powstał w roku 1946. Od kilku lat występuje w Fortuna 1 Lidze, jednak nigdy nie zdołał awansować na najwyższy szczebel rozgrywek w kraju. Największym sukcesem pozostaje zatem 6. miejsce w 1. Lidze z 2016 roku oraz półfinał rozgrywek Pucharu Polski w sezonie 1979/1980. Zespół występuje na małym, lekkoatletycznym stadionie mogącym obecnie pomieścić niespełna trzy tysiące kibiców.

Powiązane teksty
Sport

Obiekty sportowe w Legnicy

Legnica to miasto o bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze. Dostępne są tutaj liczne lokale…
Czytaj dalej
Sport

Jak poprawnie jezdzic na rowerze?

Na nasze wyniki kolarskie składają się między innymi szybkość, wytrzymałość oraz siła…
Czytaj dalej
Sport

Bieganie w upalne dni – o czym należy pamiętać?

Upalne, letnie dni to zmora większości biegaczy. Mało który sportowiec lubi bowiem trenować na…
Czytaj dalej