Ciekawym miejscem wartym odwiedzenia w okolicach Legnicy jest niesamowity kościół Wang położony w Karpaczu. Jest to doskonałe miejsce na weekendową wycieczkę połączoną ze zwiedzaniem okolic, w których nie brakuje atrakcji.
Jeśli zastanawiasz się skąd wzięła się dziwnie brzmiące nazwa kościoła, warto poznać jego krótką historię. Jest to bowiem osiemnastoletnia norweska świątynia, jedna z nielicznych tego typu w naszym kraju. Drewniane kościoły (stavkirken) należą do licznych skarbów narodowych tego skandynawskiego kraju. Charakteryzują się konstrukcją z pionowych słupów umocowanych w podwalinie i wieńcu oraz stabilizowanych krzyżulcami. Słupy te osiągają niekiedy pokaźne rozmiary. Dość często określane są przez to mianem konstrukcji „masztowej”.
Historia Kościoła Wang w Karpaczu
Świątynię wybudowano na początku trzynastego wieku w Norwegii w regionie Valdres nad jeziorem Vang (stąd nazwa kościoła). Przez wiele lat służyła katolickiej a następnie luterańskiej ludności zamieszkującej tamtejsze tereny. W XIX wieku kościół wymagał kosztownej naprawy, na którą nie było jednak stać gminy. Postanowiła go zatem sprzedać, by móc spłacić pożyczkę zaciągniętą na budowę nowej świątyni. Zabytek kupiony został przez pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV, a po sporządzenie niezbędnej dokumentacji został on rozebrany na części. Przewieziono go następnie w skrzyniach statkiem do Szczecina, a później do berlińskiego Muzeum Królewskiego.
Fryderyk Wilhelm IV wycofał się jednak z pomysłu postawienia kościoła w skansenie na Wyspie Pawiej koło Berlina, by ostatecznie zamontować go w Karkonoszach, aby służył tamtejszym ewangelikom. Uroczyste otwarcie i poświęcenie kościoła nastąpiło w 1844 roku przy udziale króla i jego małżonki. Świątynię wykonano z sosny norweskiej nasyconą żywicą, co zapewnia jej niezwykłą wytrzymałość i długowieczność.
Zwiedzanie Kościoła Wang
Norweska świątynia Wang mieszcząca się w Karpaczu prezentuje się z zewnątrz niezwykle imponująco. Wnętrze utrzymane jest zaś w skromnym, drewnianym stylu. Będąc w środku warto zobaczyć m.in. stojące przed ołtarzem kolumny, przedstawiające zwycięstwo Dawida nad Goliatem, a także proroka Daniela w jaskini lwów. Godne uwagi są też kapitele, czyli górne części kolumn wyrzeźbione w stylu bizantyjskim czy chrzcielnica wykonana w około 1740 roku.
Aby móc zwiedzać świątynię w Karpaczu należy kupić bilet wstępu. Ceny nie są jednak wygórowane, a dla dzieci oraz osób uczących się przewidziano zniżki. W pobliżu znajduje się również parking, a dojazd jest dość prosty.
Inne atrakcje w Karpaczu
Kościół Wang to niejedyna atrakcja w Karpaczu. W pobliżu znajduje się bowiem Karkonoski Park Narodowy. Niedaleko świątyni mieści się ponadto park wodny „Tropikana”, kolejka turystyczna „Karpacz Express”, szkoła narciarska „Na Krawędzi”, całoroczny tor saneczkowy, sala zabaw „Świat Kolejek” oraz wiele innych atrakcji i luksusowych hoteli, w których można spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. Karpacz jest zatem miejscem, które warto odwiedzić o każdej porze roku, co czynią też turyści tłumnie przybywający w tę okolicę od wielu lat.