Legnica gotowa na zimę. Przygotowano tysiące ton piasku i soli

Wraz z nadejściem zimy w Legnicy przygotowano już wszystkie niezbędne elementy pomagające w walce z padającym śniegiem i niekorzystnymi warunkami drogowymi. Już od 1 listopada pracownicy Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej są w gotowości, aby sprostać wymogom, jakie stawia przed nimi zima.

Od początku grudniowych opadów śniegu pługopiaskarki już pięciokrotnie wyjeżdżały na legnickie ulice, aby ułatwić kierującym bezproblemową jazdę. W większości akcji celem było usunięcie gołoledzi na wiaduktach, mostach i rondach, co miało usprawnić ruch drogowy i zapobiec groźnym sytuacjom.

Niezbędny sprzęt do poprawy warunków drogowych

Pracownicy legnickiego urzędu mają przygotowane aż 500 ton soli i 700 ton piasku. Są to niezbędne zapasy, które dodatkowo mogą być w każdej chwili uzupełnione, o ile zaistnieje taka konieczność. Dodatkowo do akcji gotowych jest aż osiem pługopiaskarek i dwie piaskarki. Na tym jednak nie koniec, bowiem niebawem flota ma zostać poszerzona o kolejny pojazd.

Pracownicy zajmujący się doprowadzaniem ulic zimą do stanu umożliwiającego bezpieczną jazdę pracują na dyżury. W celu skuteczniejszego przeciwdziałania warunkom zakupiona została własna stacja meteo, a także kamery ITS. Dzięki nim w łatwy sposób można ustalić, gdzie należy wysłać pojazdy w pierwszej kolejności.

Obszary będące głównym celem odśnieżania

Podczas tegorocznej zimy pługopiaskarki będą się pojawiać na łącznej drodze wynoszącej 143,7 km dróg i 15,4 km chodników. Pracownicy będą działać zgodnie z wytycznymi czterech standardów utrzymania tych terenów. W najwyższym jezdnie i pobocza muszą być wolne od czynników powodowanych zjawiskami atmosferycznymi. W najniższym z kolei jezdnia powinna być odśnieżona, a w miejscach zasp odśnieżony powinien być co najmniej jeden pas.

Wśród najważniejszych miejsc w Legnicy, które będą odśnieżane w pierwszej kolejności znajdują się wiadukt na al. Piłsudskiego, wiadukt na ul. Wrocławskiej, rondo Niepodległości i góra na ulicy Złotoryjskiej na odcinku od ul. Asnyka do ul. Ceglanej. Są to kluczowe dla ruchu drogowego arterie miasta.