Cierpisz na brak czasu? Przeczytaj

Obecnie coraz trudniej znaleźć nam czas na wszelkie przyjemności, a nawet dla bliskich. Spowodowane jest to presją zarabiania coraz większych pieniędzy i szybkim tempem życia. Słowo urlop brzmi nadzwyczaj egzotycznie, a my mamy coraz mniej sił na cokolwiek. Jak dobrze wiadomo czas, to pieniądz, jednak jego wartość znacznie się zmieniła. Czas to wartość, której nie da się odkupić, tak więc warto zadbać, aby mieć go jak najwięcej. Jak tego dokonać?

Wstawaj wcześnie

Jedną z bardzo prostych, a nadzwyczaj skutecznych zasad, które od razu możesz wcielić w życie, aby mieć więcej czasu, jest wyrobienie sobie nawyku wczesnego wstawania. Stając skoro świt mamy mnóstwo czasu, który możemy poświęcić na czytanie książek, czy swoje hobby.

Wykorzystuj godziny wieczorne

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak marnujemy czas w godzinach wieczornych. Owszem, jest to czas, gdy potrzebujemy odpoczynku po całym dniu, jednak dlaczego zamiast czytać ciekawą książkę, czy rozglądając się za lepszą pracą, wybieramy telewizor i ciastka?

Wyznaczaj sobie limity czasowe

Niewątpliwie bardzo ciekawym zjawiskiem jest fakt, że im więcej mamy czasu na daną czynność, tym bardziej odwlekamy ją w czasie. Niezależnie czy chodzi o sprzątanie domu, czy napisanie ważnego e-maila czy artykułu. Jeżeli nie ustalimy sobie ścisłego limitu czasowego, to daną czynność możemy odwlekać i zając nam może 2-3 razy więcej czasu, niż gdybyśmy ustalili dokładne ramy czasowe na wykonanie zadania.

Złota godzina

Jedną z bardzo sprytnych zasad, dotyczącej organizacji pracy i życia w ogóle jest złota godzina. Najprościej rzecz ujmując, jest to czas, w którym zostajesz sam na sam z danym zdaniem/czynnością. Nie istnieją wówczas telefony, e-maile, z nikim nie rozmawiasz, nie sprawdzasz poczty, czy mediów społecznościowych.

Jeżeli wprowadzisz taką złotą godzinę w życie, nie uwierzysz, ile możesz zrobić przez 60 minut, jeżeli tylko maksymalnie się skoncentrujesz.

Rób przerwy

O tym, że przerwy w pracy są bardzo ważne, mówi się już od dłuższego czasu. Kiedy należy je robić? Jest to kwestia indywidualna i każdy sam musi wyczuć, jaki przedział czasowy jest dla niego najlepszy. Niektórzy zyskują na tym, że robią przerwy co godzinę, inni potrzebują jej po 2 godzinach, a jeszcze inni po 30 minutach.