Zabytkowa willa w sercu Legnicy

Wyróżniająca się willa położona przy ulicy Korfantego w Legnicy zwraca uwagę swoim inspirowanym włoskim stylem wystrojem i wyróżnia się na tle okolicznych budowli. Usytuowana w sąsiedztwie Parku Miejskiego, pełni obecnie funkcję Domu Dziennego Pobytu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Początki budynku sięgają około 1870 roku. Poniżej dowiecie się więcej o willi i jej pierwszym właścicielu, a w galerii obejrzycie ostatnie zdjęcia.
Willa przy ulicy Wojciecha Korfantego 1 należy do najbardziej rozpoznawalnych w Legnicy. Zbudowana w XIX wieku na modłę neorenesansową, w dużej mierze zachowała swój autentyczny wygląd. Początkowo powstała dla Ludwiga Mattheusa, bankiera i prezesa Legnickiej Izby Handlowej, obecnie mieści się w niej świetlica Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Willa nie jest wpisana do rejestru zabytków, a jej jedynym środkiem ochrony jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Zbudowana przed 1877 rokiem willa w stylu włoskim powstała dla finansisty Ludwiga Mattheusa. Miał on duże znaczenie, gdyż wraz z Ottomarem Pursche (właścicielem cegielni) i Erichem Schneiderem (szefem Zarządu Promenady) był członkiem założycielem legnickiej firmy budowlanej Liegnitzer Baugesellschaft Pursche und Co.