Azbest pojawiał się jako jeden z elementów budulcowych wielu dachów oraz ścian w najróżniejszych domach. Kiedyś nie były znane jego szkodliwe właściwości, dzisiaj jednak wiemy, że lepiej go unikać. Niestety, często po prostu nie stać nas na wymianę elementów domowych stworzonych z tego materiału. Właśnie dlatego miasto podjęło decyzję o dofinansowaniu usuwania azbestu z gospodarstw domowych i budynków mieszkalnych. Ma się to przyczynić do zachowania lepszego zdrowia przez lokatorów. W jaki sposób mają wyglądać dofinansowania i kto może z nich skorzystać? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.
Dofinansowanie – dla kogo
Na początek trzeba zaznaczyć, że choć projekt jest dość rozwinięty, to jednak nie każdy może skorzystać z dofinansowania. Jest ono skierowane w głównej mierze do osób fizycznych, które są właścicielami danego obiektu jakim jest nieruchomość. Dotyczy to jedynie osób prywatnych, a nie firm. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwa i firmy takie jak spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne firmy posiadające więcej obiektów nie będą mogły skorzystać z dofinansowania. Wiąże się to z ograniczonym budżetem miasta przeznaczonym na ten cel. Aby skorzystać z dofinansowania trzeba pamiętać o odpowiednio wczesnym złożeniu wniosku.
Dofinansowanie – na co
Kolejna kwestia to fakt jakie dokładnie koszty pokryje dofinansowanie. Chodzi tutaj głównie o usunięcie azbestu, a więc dofinansowanie nie obejmie zakupu nowych materiałów, które będą zamiennikiem dotychczasowych z azbestem. W praktyce oznacza to, iż miasto dofinansuje do 100% wartości usunięcie elementów z azbestem, ich wywóz oraz utylizację, jednak nie możemy liczyć na ich zastąpienie czymś nowym. Warto więc skorzystać z powyższego dofinansowania jeśli mamy aktualnie środki na zastąpienie materiałów używanych do budowy czymś lepszym i spełniającym normy bezpieczeństwa.