Wrocław i jego historia

Legnica jest średniej wielkości miastem, które cieszy się ładnym położeniem orz dobrą lokalizacją. Stąd już bardzo blisko do większego miasta, które przyciąga wielu turystów, jakim jest Wrocław. Wiąże się z nim ciekawa historia, a dokumenty i znaleziska archeologiczne potwierdzają, że na tych oraz pobliskich terenach już w czasach antycznych istniały osady. Region ten ma więc bogatą historię, a w samym Wrocławiu zachowały się jej fragmenty. Możemy je podziwiać do dzisiaj. Jeśli więc wybierasz się na wycieczkę po Wrocławiu, poniżej prezentujemy jego wczesną historię w pigułce.

Czasy najwcześniejsze

To właśnie wspomniane wcześniej czasy antyczne (do V wieku naszej ery) są okresem, z którego zachowały się pierwsze wzmianki o regionie. Na terenie Wrocławia lub w jego okolicach istniało wtedy miasto o nazwie Budorigum. Kolejna wzmianka pochodzi już z okresu założenia grodu na tych terenach na początku X wieku. Krótko potem Wrocław stał się ważnym ośrodkiem administracyjnym Śląska i ciągle się rozwijał na przestrzeni kolejnych wieków. Z czasem powstał tutaj zamek książęcy, wzmianki o którym słyszał chyba każdy mieszkaniec. (aktualnie są to okolice Uniwersytetu Wrocławskiego).

Późniejsza historia

W czasie najazdu mongolskiego w XII wieku miasto zostało opuszczone, jednak szybko zamieszkano je na nowo po pokonaniu wroga. Krótko potem rozpoczęła się budowa murów miejskich, które miały służyć za ochronę. Największy rozkwit i rozwój miasta przypada na okres pomiędzy XIII, a XVI wiekiem. To właśnie wtedy na terenie dzisiejszego Wrocławia powstał pierwszy wodociąg. Również w tym czasie Wrocław stał się ważnym ośrodkiem handlowym o czym świadczą dokumenty pochodzące z tamtego okresu. W tym czasie we Wrocławiu powstała pierwsza drukarnia oraz plany założenia uniwersytetu, które jednak wcielono w życie dopiero jakiś czas później. W kolejnych latach miasto przeżyło okres wojen oraz kampanię napoleońską, aby ponownie doświadczyć rozkwitu w XIX wieku.