Ważna innowacja w legnickich pociągach

LEDATEL dostarczył Kolejom Dolnośląskim (KD) pokładową elektroniczną technologię papierową do informacji pasażerskiej. Dzięki temu wszyscy podróżni będą mogli sprawniej przemieszczać się pociągami.

Do bazy technicznej przewoźnika w Legnicy przybył niedawno pierwszy z sześciu pociągów hybrydowych zamówionych przez Koleje Dolnośląskie (KD) – regionalnego przewoźnika kolejowego w województwie dolnośląskim. Po zakończeniu testów w październiku 2021 r. pociąg zostanie ustawiony na tory. W ramach przetargu nowe pociągi zostały zakupione od Newag i Pesa. Ekologiczna inwestycja KD przyspieszy podróż i zwiększy komfort.

Poprawiony komfort podróżnych

Łukasz Zgółka, Zastępca Dyrektora Technicznego KD, powiedział, że „nowe pociągi dla KD charakteryzują się ekologicznymi rozwiązaniami. Jest to pojazd niskoemisyjny, zarówno pod względem trakcji elektrycznej, jak i wysokoprężnej, spełniający najnowsze normy emisji spalin”.

Po raz pierwszy na świecie pociągi zawierają pokładową elektroniczną technologię papierową firmy E Ink do informacji dla pasażerów; wymiana drukowanych plakatów w pojazdach. Rozwiązanie to dostarczyła firma LEDATEL, twórca systemów informatycznych dla komunikacji miejskiej, która tworzy nowe standardy w sektorze ekologicznych podróży. Technologia elektronicznego papieru oszczędza energię elektryczną, umożliwiając zdalne zarządzanie wyświetlanymi treściami.

Innowacje firmy LEDATEL

Jako pierwsza firma na świecie, która zaoferowała takie rozwiązanie, firma LEDATEL mogła wyposażyć pojazdy szynowe w system oparty na technologii e-papieru.

LEDATEL stworzył system zastępujący drukowane plakaty kolorowymi wyświetlaczami oraz platformę do zdalnego zarządzania wyświetlaną treścią. Urządzenia zużywają minimalną ilość energii elektrycznej, tylko w przypadku zmiany wyświetlanej treści (treść jest wyświetlana bez konieczności zasilania). Wysokiej jakości kontrast nie męczy oczu (podobnie jak tradycyjny papier). Platforma LEOINK może być używana na urządzeniach mobilnych i komputerach PC. Pozwala zarządzać czasem wyświetlania komunikatów, grupować urządzenia oraz diagnozować poprawność ich działania.