Czy w Legnicy należy zapłacić podatek od posiadania psa?

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych umożliwia samorządom wprowadzenie podatku od właścicieli psów. O maksymalnej wysokości opłaty rocznie decyduje Minister Finansów, ale gminy mogą ustalić mniejszą kwotę lub nawet nie nakładać podatku. Dlatego przyszli właściciele psów powinni koniecznie sprawdzić, jakie warunki panują w ich gminie.

W roku 2023 maksymalna dopuszczalna opłata wynosi 150,93 zł. Z opłaty zwolnione są zasadniczo osoby niepełnosprawne, którym pies służy jako przewodnik, osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osoby, które ukończyły 65 lat i mieszkają samotnie.

Niektóre miasta odstępują od opłaty za psy ze schronisk lub z czipami, inne obniżają kwotę. Możliwe jest również, aby gmina ustaliła podatek na podstawie wielkości lub rasy psa.

Na Dolnym Śląsku sporo miast i miasteczek, jak Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Lubin czy Polkowice, podobnie jak Legnica, zlikwidowało podatek od psów. Mimo to, dla Głogowa roczna opłata za posiadanie psa w 2023 roku wyniesie 40 zł za każdego psa, który ma czip, lub 100 zł za te, które nie mają trwałego oznakowa