Bieganie w zimowych miesiącach. Jak się do tego przygotować?

Scena za oknem w zimny, ponury dzień może nie wyglądać na idealne warunki do biegania. Ale tylko dlatego, że temperatura spada, nie oznacza, że ​​musisz odłożyć buty do biegania na sezon. Przy odrobinie planowania i zimowego sprzętu możesz biegać przez całą zimę.

Bieganie w chłodne dni może pomóc w utrzymaniu sprawności i przygotowaniu do wiosennych wyścigów. Daje możliwość cieszenia się świeżym, rześkim powietrzem. A może nawet okaże się, że twoje ciało porusza się lepiej w zimnie niż w upalne lato.

Znaczenie zimowego biegania

Bieganie w rześkich temperaturach może dodawać pewności siebie i może sprawić, że poczujesz się odmłodzony. Bieganie przez zimę może zapewnić odpowiedzialność i strukturę w ciemniejszych, chłodniejszych miesiącach, kiedy większość ludzi jest mniej aktywna.

Coraz więcej badań pokazuje, że bieganie może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne. Zimą biega mniej osób, więc ścieżki i trasy biegowe, które kochasz w środku lata, mogą należeć wyłącznie do Ciebie. Rozpoczęcie biegania zimą jest podobne do rozpoczęcia biegania w ogóle. Oto kilka wskazówek na dobry początek.

Wskazówki – bieganie zimą

Zacznij powoli. Zacznij od spaceru, a następnie powoli dodawaj trucht. Nie martw się o swój dystans ani tempo.

Daj sobie osiągalny cel. Może za pierwszym razem próbujesz biec przez 15 minut. Gdy poczujesz się komfortowo, możesz popracować nad pozostawaniem na dworze przez pięć lub 10 minut dłużej niż wcześniej.

Sprawdź pogodę przed wyjazdem. Nie chcesz, aby Twój pierwszy zimowy bieg był w ujemnych temperaturach lub w warunkach śnieżnych. (W rzeczywistości bieganie w takich warunkach może być bardzo trudne w każdej chwili, ze względu na słabą widoczność i ekstremalne zimno, nawet jeśli masz większe doświadczenie). Spójrz na prognozę pogody i znajdź dzień z umiarkowanymi temperaturami i bez zbliżania się burze.