Policjanci ratują koźlę sarny z ruchliwej ulicy Legnicy

Niecodzienna sytuacja na ulicy Sudeckiej w Legnicy – młode koźlę sarny błąkało się pośród samochodów, zagrażając sobie i uczestnikom ruchu. W czwartkowe popołudnie uwagę patrolującego policjantów przykuło przerażone zwierzę, które wypadło na jezdnię w rejonie ruchliwego skrzyżowania. Poruszając się chaotycznie, koźlę mogło w każdej chwili doprowadzić do kolizji lub samo ulec poważnym obrażeniom.

Bezpieczna akcja na miejscu zdarzenia

Policjanci natychmiast przystąpili do działania, aby wyeliminować zagrożenie dla ruchu i samego zwierzęcia. Wsparcie mundurowych umożliwiło zatrzymanie pojazdów i sprawne odizolowanie koźlęcia od drogi. Po krótkiej akcji udało się je bezpiecznie pochwycić, nie dopuszczając do paniki ani dalszego przemieszczania się na jezdni.
Dzięki szybkiej interwencji nie doszło do żadnego wypadku, a zdrowie sarny nie ucierpiało podczas działań służb.

Współpraca z weterynarzem i dalsza opieka

Po złapaniu zwierzę otrzymało niezbędną pomoc. Na miejsce wezwano lekarza weterynarii, który sprawdził stan zdrowia koźlęcia i uznał, że wymaga ono dalszej opieki. Funkcjonariusze we współpracy ze specjalistami podjęli decyzję o przewiezieniu sarny do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Klekusiowo”.
W „Klekusiowie” koźlę trafiło pod opiekę doświadczonych rehabilitantów, którzy zapewnią mu warunki niezbędne do odzyskania sił, a po rekonwalescencji – szansę na powrót do naturalnego środowiska.

Co zrobić, gdy spotkasz dzikie zwierzę w mieście?

Incydent na Sudeckiej przypomina, że dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się w miejskiej przestrzeni. W takich sytuacjach najważniejsze jest zachowanie spokoju i niepodejmowanie prób samodzielnego łapania zwierzęcia – można przez to bardziej je wystraszyć lub nieumyślnie narazić na niebezpieczeństwo. Zawsze należy zawiadomić odpowiednie służby: policję, straż miejską lub pogotowie dla zwierząt.
Warto pamiętać, że szybka reakcja mieszkańców może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na drogach i uratować życie zarówno zwierzętom, jak i ludziom.

Policja – nie tylko bezpieczeństwo ludzi

Legnicka interwencja pokazuje, że lokalne służby są przygotowane, by chronić nie tylko mieszkańców, ale także zwierzęta, które przypadkowo trafiają do miasta. Dzięki empatii i profesjonalizmowi funkcjonariuszy koźlę ma szansę wrócić na łono natury – bezpieczne i zdrowe.

Takie sytuacje przypominają, jak ważna jest współpraca mieszkańców z policją. Warto doceniać działania służb, które nie wahają się reagować, kiedy zagrożone są wszystkie istoty zamieszkujące nasze miasto. Jeśli zauważysz podobne zagrożenie – nie zwlekaj z powiadomieniem odpowiednich służb. To troska o wspólne bezpieczeństwo i lokalną przyrodę.

Źródło: facebook.com/profile.php?id=100089557065339