Jak regularne pływanie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie

Pływanie zalicza się do tych sportów, które mają bardzo duży wpływ na naszą sylwetkę. Jest to oczywiście bardzo pozytywny wpływ, gdyż dzięki pływaniu bardzo dobrze kształtuje się nasza postawa. Co ciekawe, sport ten polecany jest już dzieciom i ma im pomóc właśnie w wyrobieniu takich nawyków – w utrzymywaniu wyprostowanej postawy ciała. W późniejszym wieku jest też polecany jako sposób na walkę z ewentualnymi skrzywieniami kręgosłupa. Chociaż przywrócenie prostej sylwetki wymaga sporo czasu, to jednak wysiłek włożony w pływanie jest wart swojej ceny.

Gdzie pływać

Możemy się jednak zastanawiać gdzie najlepiej pływać. Od jesieni do wiosny wybór jest jednoznaczny, gdyż pozostaje nam jedynie basen. Latem pojawiają się jednak inne możliwości. Mamy do wyboru oprócz basenu również jeziora, morze, czy rzeki. Każdy zbiornik będzie nadawał się do pływania, jednak najlepiej aby woda była na nim spokojna. Tylko przy takich warunkach będziemy mogli pływać zgodnie z wyuczoną techniką. Trudno o nią zadbać kiedy pływamy w morzu, na którym pojawiają się dość silne fale. W takich momentach skupiamy się raczej na walce z nimi niż na zachowaniu prawidłowej techniki pływania.

Jak często pływać

Kolejna kwestia to częstotliwość pływania. Wybór będzie tutaj należał do nas, jednak im częściej będziemy pływać, tym lepiej. Szczególnie ważne jest to w przypadku osób, które już mają problemy z utrzymaniem prostej sylwetki i borykają się ze skrzywieniami kręgosłupa. Badania wskazują, że pływanie może znacznie zniwelować takie problemy, a nawet je wyeliminować, jednak potrzeba jest tutaj stałość oraz regularność. Trudno bowiem spodziewać się, że problem zniknie po miesiącu czy dwóch. Czasami potrzeba na to roku, a nawet kilku lat, szczególnie w bardziej złożonych problemach z kręgosłupem.