Dopłaty do węgla – kiedy

Dopłaty do węgla to temat na czasie, który interesuje sporą grupę osób. Jeżeli mieszkasz w bloku, kwestia ta prawdopodobnie Cię nie dotyczy, może jednak mieć duże znaczenie dla kogoś z Twojej rodziny, czy też znajomych. Jeżeli zaś Ty sam mieszkasz w domu i ogrzewasz go głównie za pomocą węgla, to z pewnością bardzo interesuje Cię możliwość uzyskania dopłaty. Jest to tym bardziej ważne, że ceny tego surowca bardzo poszły w górę. Już w zeszłym sezonie można było zaobserwować pewne podwyżki, jednak chyba nikt nie spodziewał się tego, co stało się obecnie. Cena tony węgla kosztuje już 3000 złotych, a wiele wskazuje na to, że może on jeszcze podrożeć. Kiedy więc dostaniemy dopłaty do węgla i jaką część naszego zapotrzebowania one pokryją?

Dofinansowania – kiedy

Pytanie kiedy możemy liczyć na dofinansowania zastanawia chyba każdego z nas. Co prawda możemy mieć zgromadzone jeszcze pewne zapasy z zeszłego sezonu, jednak prawdopodobnie nie starczą one na całą nadchodzącą zimę. Dlatego też chcemy zaopatrzyć się w ten surowiec najszybciej jak będzie to możliwe. Co prawda nie wiemy jeszcze kiedy dokładnie będzie można składać wnioski, jednak znamy już końcowy termin ich składania. Jest on określony na 30 listopada 2022, a więc niedługo powinniśmy mieć możliwość rozpoczęcia ich składania. Termin wypłaty środków przypada natomiast na okres maksymalnie 30 dni od momentu złożenia wniosku.

Czy starczy węgla

Kolejną kwestią jest pytanie czy starczy węgla dla wszystkich gospodarstw. Zdania są tutaj bardzo podzielone, jednak węgiel jest i ma być sprowadzany z różnych kierunków, dlatego według oficjalnych informacji nie powinno go zabraknąć. Większym problemem może mimo wszystko okazać się jego cena. Chociaż dopłaty mają wynieść 3000 złotych na jedno gospodarstwo, to jednak przy obecnych cenach węgla suma ta starczy na jedną tonę. Średnio na całą zimę jedno gospodarstwo domowe zużywa od 3 do 5 ton węgla, więc jego zakup mimo wszystko będzie wiązał się ze sporym dodatkowym wydatkiem.