PTTK Legnica










ARCHIWUM

BAZA TURYSTYCZNA

Noclegi

Gastronomia

Komunikacja

Kontakt

Szukaj w serwisie





(23-06-5043)
Sprawozdanie z przebiegu XXV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci Szkół Podstawowych i X Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży Gimnazjalnej - Legnica 2009 rok


 

Sprawozdanie z przebiegu XXV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci Szkół Podstawowych i X Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży Gimnazjalnej - Legnica 2009 rok

 

Legnica od 1984 roku jest nieprzerwanie organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego.

Jest to zasługa i inicjatywa miejscowego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a przede wszystkim przewodniczącego komitetu organizacyjnego Leona Hojniaka. Co rok w listopadzie Legnica staje się stolicą krasomówców, którzy przyjeżdżają tu na święto polszczyzny.

XXV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci Szkół Podstawowych i X Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Młodzieży Gimnazjalnej odbył się w dniach 5 – 7 listopada 2009 roku w Legnicy.

Organizatorami Konkursu byli: Zarząd Oddziału PTTK w Legnicy przy współpracy Centrum Kształcenia Ustawicznego, Zespołu Szkół Muzycznych, Szkoły Podstawowej nr 9 w Legnicy, Zespołu Szkół Elektro – Mechanicznych w Legnicy, Szkoły Podstawowej nr 19 w Legnicy.

W Konkursie Krasomówczym wzięło udział 26 uczniów szkół podstawowych i 25 uczniów z gimnazjów z 13 województw z Polski.

 

W pionie Szkół Podstawowych wystąpili:

WOJEWÓDZTWO

IMIĘ I NAZWISKO

SZKOŁA

DOLNOŚLĄSKIE

KAROLINA SMELA

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 16 W LEGNICY

AGNIESZKA ŻUREK

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 84 IM RUCHU OBROŃCÓW POKOJU WE WROCŁAWIU

MICHALINA GADOMSKA

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 9 W LEGNICY

 

KUJAWSKO – POMORSKIE

NATALIA KUCAL

SZKOŁA PODSTAWOWA IM MIKOŁAJA KOPERNIKA W TOPÓLCE

MICHAŁ SZCZEPAŃSKI

DOM KULTURY W BRODNICY

LUBELSKIE

ZUZANNA BUDZYŃSKA

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 W RADZYNIU PODLASKIM

EWA JUSZCZYŃSKA

SZKOŁA PODSTAWOWA W SZANIAWACH MATYSACH

LUBUSKIE

DOMINIK FIJAŁKOWSKI

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W OŁOBOKU

POLA OSTAŁOWSKA

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W STRZELCACH KRAJEŃSKICH

ŁÓDZKIE

ADRIANNA CHACHUŁA

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 12 IM. JANA PAWŁA II W TOMASZOWIE MAZOWIECKIM

ALEKSANDRA MAREK

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. LOTNIKÓW WRZEŚNIA 1939R W DŁUTOWIE

MAZOWIECKIE

KLAUDIA ORZECHOWSKA

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W WIERZBICY

DOMINIKA LEWANDOWSKA

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 11 IM. I DYWIZJI KOŚCIUSZKOWSKIEJ W WARSZAWIE

OPOLSKIE

NIKOLA WARZECHA

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W ŁUBNIANACH

KAROLINA KLUBIKOWSKA

PUBLICZNA SZKOLA PODSTAWOWA W SUCHEJ

PODKARPACKIE

BARBARA STACHIEWICZ

ZESPÓŁ SZKÓŁ W URZEJOWICACH

ALICJA GIBKA

SZKOŁA PODSTAWOWA IM ŚW. JANA KANTEGO W NOWOSIELCACH

URSZULA SOWA

SZKOŁA PODSTAWOWA IM ŚW. JANA KANTEGO W NOWOSIELCACH

POMORSKIE

WIKTOR RADOMSKI

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7 IM. WŁ. BRONIEWSKIEGO W SŁUPSKU

JUSTYNA FISCHER

SZKOŁA PODSTAWOWA W REDZIKOWIE

ŚLĄSKIE

AGATA SZLĄZAK

SZKOŁA PODSTAWOWA W LIPIU

DOMINIKA WARZYCHA

SZKOŁA PODSTAWOWA W LIPIU

WARMIŃKO - MAZURSKIE

DOMINIKA TRUBIŁO

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

KRZYSZTOF ŚLIZIEWICZ

SAMORZĄDOWA SZKOŁA PODSTAWOWA W LASECZNIE

WIELKOPOLSKIE

MAGDALENA PĘKAŁA

SZKOŁAPODSTAWOWA NR 2 IM. KSIĘDZA MAJORA MATEUSZA ZABŁOCKIEGO W GNIEŹNIE

ZACHODNIO - POMORSKIE

EMILIA HADRZYŃSKA

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO W CHOJNIE

JAN KAMIŃSKI

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 74 IM STANISŁAWA GROŃSKIEGO W SZCZECINIE

 

 

 

W pionie Szkół Gimnazjalnych wystąpili:

WOJEWÓDZTWO

IMIĘ I NAZWISKO

SZKOŁA

DOLNOŚLĄSKIE

PRZEMYSŁAW WYSOCKI

PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 13 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 IM. HUGONA KOŁŁĄTAJA W WAŁBRZYCHU

KATARZYNA GISDER

 

PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 13 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 IM. HUGONA KOŁŁĄTAJA W WAŁBRZYCHU

PATRYCJA BISKUP

GIMNAZJUM NR 5 W LEGNICY

 

KUJAWSKO – POMORSKIE

ALEKSANDRA KOWALSKA

PUBLICZNE GIMNAZJUM IM MARII DANILEWICZ ZIELIŃSKIEJ W STAWKACH

ALEKSANDER KAMEDULSKI

ZESPÓŁ SZKÓŁ W NIESZAWIE

JUSTYNA PIEKARSKA

PUBLICZNE GIMANZJUM IM. H. SIENKIEWICZA W WIELGIEM

LUBELSKIE

ANNA BYSZUK

PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. J. I. KRASZEWSKIEGO W SOSNÓWCE

LUBUSKIE

ALEKSANDRA WASIELEWSKA

ZESPÓŁ SZKÓŁ SAMORZĄDOWYCH PUBLICZNE GIMNAZJUM W KRZESZYCACH

DAMIAN SZAFRANEK

PUBLICZNE GIMNAZJUM W STRZELCACH KRAJEŃSKICH

ŁÓDZKIE

IWONA MULARCZYK

GIMNAZJUM W ŻARNOWIE

MICHAŁ WRONA

GIMAZJUM NR 1 W OPOCZNIE

MAZOWIECKIE

MARTA BODECKA

GIMNAZJUM IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W DOBREM

MAŁGORZATA MURAWSKA

GIMNAZJUM NR 132 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W WARSZAWIE

OPOLSKIE

MARTA NEROJ

PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 3 IM. ORLĄT LWOWSKICH W BRZEGU

PRZEMYSŁAW WAWRYK

PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 3 IM. ORLĄT LWOWSKICH W BRZEGU

PODKARPACKIE

KONRAD ŻYGADŁO

ZESPÓŁ SZKÓŁ W GACI

MACIEJ STOPA

GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II ss. PREZENTEK W RZESZOWIE

POMORSKIE

KINGA MOJSIEWICZ

GIMNAZJUM W REDZIKOWIE

ILONA OSOWSKA

GIMNAZJUM W JEZIERZYCACH

ŚLĄSKIE

KATARZYNA POLAK

GIMNAZJUM NR 22 W CZĘSTOCHOWIE

WARMIŃKO - MAZURSKIE

MAGDALENA GOPANIUK

GIMNAZJUM NR 1 W ORNECIE

ELŻBIETA MALINOWSKA

GIMNAZJUM PUBLICZNE W DYWITACH

WIELKOPOLSKIE

SZYMON JAKÓB

GIMNAZJUM IM. GEN. DEZYDEREGO CHŁAPOWSKIEGO W BOJANOWIE

MICHALINA BELA

GIMNAZJUM W DROBNINIE

ZACHODNIO - POMORSKIE

ANGELIKA DASZYKOWSKA

ZESPÓŁ SZKÓŁ IM MIKOŁAJA KOPERNIKA

PUBLICZNE GIMNAZJUM W PEŁCZYCACH

 

 

 

Dnia 5 listopada 2009r, w godzinach popołudniowych, uczniowie wraz z opiekunami zostali zakwaterowani w internacie IV Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.

Wieczorem po kolacji odbyło się losowanie numerów startowych do występów eliminacyjnych oraz spotkanie organizacyjne członków jury. Później uczestnicy konkursu spotkali się z gospodarzami imprezy to jest: Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konkursu Leonem Hojniakiem, Bogusławą Grabką, Prezesem Oddziału PTTK Aleksandrem Salamonem. Uczestnicy Konkursu i ich opiekunowie otrzymali teczki z materiałami.

 

Dnia 6 listopada w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Lotniczej odbyło się uroczyste otwarcie Konkursu. Na uroczyste otwarcie Konkursu przybyli między innymi:

- Lech Drożdżyński – Prezes Zarządu Głównego PTTK,

- Jadwiga Zienkiewicz – wice Prezydent Miasta Legnicy,

- Aleksander Salamon – Prezes Oddziału PTTK w Legnicy,

- Edward Wiśniewski – Członek Honorowy PTTK,

- Marian Dzimira – członek Komisji Zarządu Głównego PTTK do spraw młodzieży szkolnej (członek jury),

- Paweł Zań - członek Komisji Zarządu Głównego PTTK do spraw młodzieży szkolnej,

- Janusz Mazurek – członek Rady Programowej PTTK ds. młodzieży szkolnej (członek jury),

  • Feliks Józefów – Honorowy Prezes Oddziału PTTK w Legnicy,

  • Sebastian Miecierz – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 w Legnicy,

  • Barbara Kożuchowska – wice Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Legnicy,

  • Tadeusz Sznerch – przewodniczący Jury pierwszego Konkursu Krasomówczego.

 

Konkurs rozpoczął się występem uczniów Szkoły Muzycznej w Legnicy, a także wystąpieniem laureatki ubiegłorocznego Konkursu Karoliny Kupis.

Prezes PTTK – wręczył organizatorom listy gratulacyjne i podziękowania oraz uroczyście otworzył XXV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci Szkół Podstawowych i X Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Młodzieży Gimnazjalnej.

 

Beata Witek – sekretarz jury krótko omówiła regulamin konkursu.

 

Uczestników Konkursu oceniało jury w składzie:

  • przew. Ludwik Gadzicki

  • Joanna Gonschorek

  • Elżbieta Madera

  • Mirosław Bielachowicz

  • Janusz Mazurek

  • Bogumiła Słomczyńska

  • Marian Dzimira

 

oraz jury młodzieżowe składające się z 6 uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.

Do południa w przesłuchaniach konkursowych uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, którzy prezentowali w wystąpieniach swój region.

Po przesłuchaniu 26 uczniów do finału zakwalifikowało się 7 osób:

- Karolina Klubikowska – SP w Suchej - Opolskie

- Michalina Gadomska – SP nr 9 w Legnicy - Dolnośląskie

- Aleksandra Marek – SP w Dłutowie - Łódzkie

- Magdalena Pękała – SP nr 2 w Gnieźnie - Wielkopolskie

- Adrianna Chachuła – SP nr 12 Tomaszów Mazowiecki – Mazowieckie

- Michał Szczepański – Brodnicki Dom Kultury - Kujawsko - Pomorskie

- Wiktor Radomski – SP nr 7 w Słupsku - Pomorskie

 

 

 

Po południu tego samego dnia odbyło się przesłuchanie młodzieży gimnazjalnej (25 uczestników) poprzedzone warsztatami dykcyjnymi poprowadzonymi przez J. Gonschorek, a do finału zakwalifikowano 7 osób:

 

- Konrad Żygadło – ZS w Gaci - Podkarpackie

- Marta Neroj – G nr 3 w Brzegu - Opolskie

- Marta Bodecka – G w Dobrem - Mazowieckie

- Kinga Mojsiewicz – G w Redzikowie - Pomorskie

- Szymon Jakób – G w Bojanowie – Wielkopolskie

- Michał Wrona – G nr 1 w Opocznie - Łódzkie

- Maciej Stopa – Gimnazjum w Rzeszowie – Podkarpacki

 

Wieczorem w internacie odbyło się losowanie numerów startowych do wystąpień finałowych, po którym opiekunów zaproszono do Kościoła Mariackiego na spektakl Teatru im. H. Modrzejewskiej „Palę Rosję”. Dla młodzieży zorganizowano wyjście do Multikina na film „Michael Jackson – This is it”.

Następnego dnia odbył się finał Konkursu. Po przesłuchaniu 7 finalistów ze SP i 7 finalistów z Gimnazjów (prezentacja obejmowała improwizację wylosowanego tematu), jury w ocenie jawnej przyznało:

 

W pionie Szkół Podstawowych miejsca:

I miejsce Michał Szczepański – Brodnicki Dom Kultury - Kujawsko - Pomorskie

II miejsce Michalina Gadomska – SP nr 9 w Legnicy - Dolnośląskie

III miejsce Adrianna Chachuła – SP nr 12 Tomaszów Mazowiecki – Mazowieckie

IV miejsce Wiktor Radomski – SP nr 7 w Słupsku - Pomorskie

V miejsce Aleksandra Marek – SP w Dłutowie - Łódzkie

VI miejsce Karolina Klubikowska – SP w Suchej - Opolskie

VII miejsce Magdalena Pękała – SP nr 2 w Gnieźnie - Wielkopolskie

 

W pionie Gimnazjów miejsca:

I miejsce Maciej Stopa – Gimnazjum w Rzeszowie - Podkarpackie

II miejsce Konrad Żygadło – ZS w Gaci - Podkarpackie

III miejsce Szymon Jakób – G w Bojanowie - Wielkopolskie

IV miejsce Michał Wrona – G nr 1 w Opocznie - Łódzkie

V miejsce Marta Bodecka – G w Dobrem - Mazowieckie

VI miejsce Kinga Mojsiewicz – G w Redzikowie - Pomorskie

VII miejsce Marta Neroj – G nr 3 w Brzegu - Opolskie

 

Dnia 7 listopada w godzinach wieczornych odbyło się uroczyste zakończenie Konkursu.

 

Na zakończenie przybyli: Lech Drożdźyński – Prezes PTTK, Tadeusz Krzakowski – Prezydent Miasta Legnicy, pani Dorota Purgal – wiceprezydent Miasta Legnicy, Aleksander Salamon – Prezes Oddziału PTTK w Legnicy, Anna Piwowarczyk Sebastian Miecierz – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 w Legnicy. Dla gości zaśpiewała reprezentantka Muzycznego Klubu Estrada – Hania Markiewicz.

 

Wszystkim finalistom zostały wręczone nagrody rzeczowe oraz dyplomy uczestnictwa.

 

Ponadto przyznano nagrody specjalne i tak:

 

Nagroda Młodzieżowego Jury:

- SP – Agata Szlązak SP w Lipiu - Śląskie

- G – Aleksander Kamedulski – Zespół Szkół w Nieszawie – Kujawsko - Pomorskie

Nagroda Publiczności:

- SP – Michał Szczepański – Brodnicki Dom Kultury - Kujawsko - Pomorskie

- G – Aleksander Kamedulski – Zespół Szkół w Nieszawie – Kujawsko - Pomorskie

Nagroda Największa Indywidualność:

- Aleksander Kamedulski Zespół Szkół w Nieszawie – Kujawsko - Pomorskie

Nagroda Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego

- Maciej Stopa – Gimnazjum w Rzeszowie - Podkarpackie

Nagroda Prezesa ZO PTTK w Legnicy:

- Dominika Warzycha – SP w Lipiu – Śląskie

Nagroda Przewodników Terenowych i Sudeckich Oddziału PTTK w Legnicy

- Małgorzata Murawska – Gimnazjum nr 132 w Warszawie – Mazowieckie

Nagroda im. Wandy i Henryka Urbaniaków

- Anna Byszuk - Publiczne Gimnazjum w Sosnówce – Lubelskie

Nagroda Przewodniczącego Jury:

- Maciej Stopa – Gimnazjum w Rzeszowie - Podkarpackie

- SP – Michał Szczepański – Brodnicki Dom Kultury - Kujawsko – Pomorskie

- Wojciech Bundziów

Nagroda Dyrektora SP nr 19 w Legnicy

Aleksander Kamedulski – Zespół Szkół w Nieszawie – Kujawsko - Pomorskie

Nagroda Piotra Szymczewskiego

- Michalina Gadomska – SP nr 9 w Legnicy - Dolnośląskie

- Adrianna Chachuła – SP nr 12 Tomaszów Mazowiecki – Mazowieckie

- Urszula Sowa – SP w Nowosielcach - Podkarpackie

Nagroda Mirosława Bielachowicza

- Emilia Hadrzyńska – SP w Chojnie – Zachodnio – Pomorskie

- Jan Kamiński – SP nr 74 Szczecin – Zachodnio - Pomorskie

Najmłodszy uczestnik Konkursu

– Adrianna Chachuła – SP nr 1 2 w Tomaszowie Maz.

Nagroda za najdłuższą prezentację

- Małgorzata Murawska – G nr 132 Warszawa – Mazowieckie

 

O godz. 20.00 wszyscy uczestnicy Konkursu z opiekunami oraz zaproszeni goście przeszli do Szkoły Podstawowej nr 9 w Legnicy na występu uczniów tejże szkoły oraz na wieczór wspomnień i tort jubileuszowy.

W dniu 10 listopada dla wszystkich uczestników Konkursu i ich opiekunów zorganizowano wycieczkę do Wrocławia ze zwiedzeniem miasta i Panoramy Racławickiej oraz obiadem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XXV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci Szkół Podstawowych i X Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Młodzieży Gimnazjalnej odbył się dzięki finansowemu wsparciu Zarządu Głównego PTTK, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Urzędu Miasta Legnicy, a także sponsorom:

  • Piotr Borys – Poseł do Europarlamentu,

  • Janusz Sapa – redaktor naczelny miesięcznika 'Poznaj Swój Kraj”,

  • Firma Mountain,

  • Klub Karate TORA- Jacek Rusek,

  • Sebastian Miecierz,

  • Leon Hojniak,

  • Piotr Szymczewski,

  • Mirosław Bielachowicz.

Wszystkim, którzy okazali nam pomoc i wsparcie przy realizacji tego konkursu serdecznie dziękujemy.

 

 

Skład Komitetu Organizacyjnego XXV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci Szkół Podstawowych i X Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży Gimnazjalnej:

  • Leon Hojniak

  • Bogusława Grabka

  • Beata Witek

  • Piotr Szymczewski