PTTK Legnica


Minione wydarzenia

MIKOŁAJKI 2017

ĆWICZENIE TERENOWE „SZRENICA 2009”

ĆWICZENIE TERENOWE "TRON PRADZIADA" 2008

WIZYTA W ELEKTROWNI PILCHOWICE 2008

ZAWODY KAROLINKA 2008

WAKACYJNE WARSZTATY BIEGÓW na ORIENTACJĘ "SZKLARSKA POREBA 2008"

FERIE Z PTTK 2008


BAZA TURYSTYCZNA

Noclegi

Gastronomia

Komunikacja

Kontakt

Szukaj w serwisie


Minione wydarzenia  >>  ĆWICZENIE TERENOWE „SZRENICA 2009”

ĆWICZENIE TERENOWE „SZRENICA 2009”


ĆWICZENIE TERENOWE „SZRENICA 2009”

SZKLARSKA PORĘBA, ZŁOTORYJA 21-26.09.2009r.

Zorganizowane przez ODDZIAŁ PTTK W Legnicy i ZSO nr 3 w Legnicy

przy wsparciu finansowym

MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ

 

W dniach 21.09 – 26.09 br. druga i trzecia klasa wojskowa uczestniczyły w ćwiczeniu terenowym „SZRENICA 2009” w Szklarskiej Porębie. Rozpoczęło się ono zbiórką na placu przed szkoła i pożegnaniem przez Panią v-ce Dyrektor mgr Monika Gil


Bezpośrednio po przyjeździe rozpoczęło się szkolenie. Obie klasy zajęcia miały równocześnie.

Ćwiczenia z terenoznawstwa prowadził Pan mjr Aleksander Salamon. Trwały one w czasie marszu na Wysoki Kamień w Górach Izerskich, podczas wędrówki szlakiem dookoła Szklarskiej Poręby oraz do Wodospadu Kamieńczyka. Ogólnie zajęcia polegały na zdobywaniu praktycznych umiejętności z zakresu topografii. Każdy z uczestników mógł się po nich pochwalić umiejętnością obliczania odległości obiektów w terenie, obliczania wartości azymutu, wędrowania na podstawie mapy topograficznej i mapy BnO oraz rysowania trasy marszu i szkicu terenu. Zadania te były zróżnicowane pod względem trudności, lecz wszyscy sami lub z pomocą kolegów doskonale sobie z nimi poradzili. Nad naszym bezpieczeństwem czuwali nasi wspaniali wychowawcy
Panie Jolanta Soborska i Agnieszka Guss i opiekunowie Panowie Jakub Kowalski i kpt. Adam Soborski

Ćwiczenia z taktyki prowadziło dwóch nauczycieli: Pan mjr Marek Hanyż oraz mjr A.Salamon , których wspomagał kpt. A.Soborski. Zajęcia te były zdecydowanie najtrudniejsze i wymagały „wylania wielu litrów” potu. Największy nacisk w klasie drugiej łożono na szkolenie indywidualne, a w trzeciej na działania zespołowe. Ćwiczone były np. ustawienia w szykach na polu walki, pokonywanie terenu metodą „krótkich skoków”, prawidłowe padanie czy różne rodzaje czołgania a także rzuty granatami ręcznymi. Inną częścią ćwiczeń był tor przeszkód, oceniany na podstawie czasu jego pokonania i liczby granatów, którymi trafiło się do celu. Zajęcia te spowodowały bardzo duży postęp w wyszkoleniu klas wojskowych. Ich wykonanie wymaga specyficznych umiejętności, dlatego każdy czerpał jak najwięcej wiedzy, doświadczenia i umiejętności od instruktorów. Mimo końcowego zmęczenia, każdego w pełni zadowalał ich efekt.

Wszystkie te elementy trwały przez pierwsze trzy dni. Dzień czwarty zarezerwowany był na najbardziej interesujący element obozu, czyli bieg patrolowy. Druga klasa podzielona została na szesnaście dwuosobowych zespołów, którym przydzielono dowódców z klasy trzeciej. Trasa marszu liczyła kilka kilometrów. Każda drużyna do dyspozycji miała mapę do biegów na orientację, busolę oraz wiedzę zdobytą na lekcjach przysposobienia obronnego. Na trasie było 10 punktów kontrolnych z zadaniami do wykonania:

  • udzielenie pomocy przedmedycznej,

  • określanie miejsca stania, określanie odległości oraz azymutu,

  • obliczenie powierzchni terenu, wykonywaniem szkicu terenu

  • wykazanie się znajomością znaków topograficznych,

  • pokonanie terenu w warunkach bojowych,

  • obliczenie szybkości nurtu rzeki,

Wyznaczone punkty kontrolne należało odszukać w terenie w określonym czasie. Najlepszymi okazały się drużyny w składzie:

I miejsce Łukasz Łopaciński Michał Piotrowski, Mateusz Żurek

II miejsce Radosław Natanek, Karolina Kruczko, Paulina Psujek

III miejsce Nela Sochacka, Janina Habowska, Karolina Kula

Ćwiczenie nasze to także wielka dawka edukacji regionalnej. Przemierzając drogi i bezdroża Szklarskiej Poręby i okolic za sprawą pana Salomona (także przewodnika sudeckiego) dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z historii miejscowości i jej mieszkańców. Odwiedziliśmy Muzea: Dom braci Hauptmanów - Carla i Gerarda (noblisty)- przedwojennych pisarzy, Dom V.Hoffmana znanego malarza portrecisty – ucznia Jacka Malczewskiego, Starą Chatę Walońską z wyjątkową prelekcją Mistrza Walońskiego i zabawą w „Garze Mocy”, zwiedziliśmy Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej ze wspaniałymi ekspozycjami i wywołującym zadumę filmie o Karkonoszach, zamoczyliśmy dłonie w Wodospadach Kamieńczyka i Szklarki, pokłoniliśmy się odwiecznemu władcy Karkonoszy – Liczyrzepie przy jego symbolicznym grobie, podziwialiśmy wspaniałe panoramy górskie ze „Złotego Widoku” i Wysokiego Kamienia czy Białych Skał i wreszcie cofnęliśmy się o jakieś tysiąc lat zwiedzając replikę średniowiecznej osady sudeckiej w Kopańcu.

Istotnym epizodem naszego pobytu były prelekcje Pana kpt. A Soborskiego o misji stabilizacyjnej WP w Iraku wzbogacone prezentacją multimedialną oraz mjr A.Salamona o turystyce kwalifikowanej i Górskiej Odznace Turystycznej.

Jednak elementem Ćwiczenia wywołującym chyba największe emocje było szkolenie górskie na Kruczych Skałach. Pokonywanie wiszących mostów, mostu murzyńskiego, via ferraty czy zjazd kolejką tyrolską to dopiero przypływ adrenaliny.

Dziełem wieńczącym Ćwiczenie było szkolenie strzeleckie na strzelnicy Klubu Strzeleckiego Agat w Złotoryi. Mieliśmy doskonałą okazję wypróbować nasze oko i pewność ręki. Strzelanie szkolno-bojowe nr1 z karabinka i pistoletu bezlitośnie obnażyło naszą kondycję strzelecką, lecz rok szkolny dopiero się rozpoczął ….

Cały obóz przyniósł uczestnikom ogrom nowej wiedzy i umiejętności. Nie było by to możliwe bez kadry kierowniczo-instruktorskiej, opiekunów i sponsora jakim było Ministerstwo Obrony Narodowej i Dyrekcja ZSO nr 3 w Legnicy. To dzięki nim mogliśmy przeżyć tych kilka niezapomnianych dni.

Pozdrawiamy uczestnicy